GameQuarter
Inloggen
GameQuarter logo
  • Content

    Nieuws

    Gaming nieuws en updates

    Reviews

    Game beoordelingen

    Previews

    Vooruitblik op nieuwe games

    Artikels

    Columns, lijstjes en andere

    Giveaways

    Win gratis games en prijzen

  • Community & Media

    GameQuarter Podcast

    Onze wekelijkse podcast

    Gamebar Podcast

    Podcast van onze Gamebar-vrienden

  • Over Ons

    Over Ons

    Wie we zijn en wat we doen

    Auteurs

    Ontmoet onze schrijvers

    Werken Bij

    Word onderdeel van het team

    Contact

    Contacteer ons team

GameQuarter.be - Gaming Nieuws, Reviews & Previews

Het Nederlandse gaming platform voor het laatste nieuws, uitgebreide reviews en exclusieve previews van je favoriete games.

Volg ons:

Discord

Chat met de community

  1. Home
  2. Review
Review

The Stanley Parable: Ultra Deluxe

Door Sil Hendriks
7/5/2022ongeveer 4 jaar geleden
0

Even tussendoor: we geven deze maand Grixx Wireless Headset weg. Meedoen kost tien seconden, gewoon kort uitleggen waarom jij hem verdient. Doe mee →

Toen ik iets meer dan twee jaar geleden besloot overstag te gaan en mijn handhelds en consoles te complementeren met een gaming PC, waren daar vier grote redenen voor. De eerste waren Pokémon fangames, die mijn honger naar een fatsoenlijk Pokémon-spel hopelijk konden stillen. De tweede was virtual reality, met custom songs in Beat Saber als de belangrijkste reden. De derde was Huniepop, want ja die had mijn aandacht nogal getrokken. En de laatste was The Stanley Parable, een fascinerende titel die ik enkel ooit anderen had zien spelen.

De eerste drie redenen kon ik al in de week na ontvangst van mijn nieuwste speeltje afstrepen, maar de titel van Crows Crows Crows bleef achter. Want, tot mijn verbazing en genot, bleek toen ik die wilde kopen dat een Ultra Deluxe-versie in de maak was. Ik had al zeven jaar geduld gehad, dus een beetje langer zou ook geen probleem mogen zijn. Dat beetje langer werd uiteindelijk een dikke twee jaar, maar gezien je deze review mag lezen, is die er nu dan toch eindelijk.

Achteraf geklets

Maar nu die er is, zit ik met een dilemma. Hoe recenseer je een game als The Stanley Parable? Een game die niet zo zeer een game is, maar eerder een satirische interpretatie van het maken van een game. Een parodie, waarbij het doel niet is om je aan het lachen te maken, maar aan het denken te brengen. Dit doen op mijn reguliere wijze, zou niet enkel enorm tekortdoen aan het product, maar overkomen alsof ik het punt dat het wil maken volledig gemist heb.

Want stel nou dat ik zou beginnen met het verhaal? Ik vertel je dat Stanley werknemer 427 is in een gigantisch bedrijf, dat zijn personeel letterlijk als nummertjes ziet. Ik zou uitweiden over het feit dat zijn baan op knopjes drukken is en dat wanneer hij dat niet meer kan doen, hij ontdekt dat hij alleen in het kantoor is achtergebleven. Ik zou precies dat vertellen wat de intro al vertelt enkel om niet verder te gaan dan dat. Want al na twee minuten maak je keuzes die de complete game kunnen veranderen en waarover vertellen gelijk staat aan een spoiler van gigantisch formaat.

Game(?)play

Hebben we het dan over gameplay? Ook dat lijkt me sterk. The Stanley Parable, Ultra Deluxe of niet, is een walking sim. Je loopt door het gebouw en al jouw acties worden begeleid door een verteller die zonder overdrijven de ware hoofdpersoon van TSP kan worden genoemd. Je kunt hem volgen, tegenwerken, met hem sollen of hem negeren, maar het verschil in deze opties zit hem in welke richting je besluit op te lopen, welke deur je neemt of welke gang je verkent. Enige interactie met de wereld is beperkt tot het indrukken van een knop of het gebruiken van een lift. Dit is geen verwijt richting het ontwikkelteam, maar dit gameplay noemen is wederom veel te kort door de bocht. Net zoals we The Stanley Parable misschien gewoon geen game moeten noemen.

Het is een satirische interpretatie ja. Een parodie inderdaad. Een kritische kijk op de game-industrie in zijn geheel en een hak die gezet is op diens facetten. Een extreem slim gevonden lachspiegel die ons als gamers wordt voorgehouden om alles in net even een ander licht te zien en onze zekerheden in twijfel te trekken. Een product dat je prikkelt op een manier waarop dingen dat zelden kunnen en waarvan je misschien aan het eind van de rit misschien niet kunt zeggen dat je het ‘’leuk’’ vond, maar wel dat het een ervaring is die je voor geen goud had willen missen.

Ultra Deluxe

Als je de originele Parable al gespeeld hebt, weet je dit natuurlijk al. Waarschijnlijk wil jij weten of je dik twee tientjes moet neerleggen om te ervaren wat deze Ultra Deluxe-editie te bieden heeft. Wederom is het lastig hierover in detail te treden zonder de clou van een goed uitgewerkte grap weg te nemen, maar weet dat je meer krijgt dan een paar extra eindes.

Als je de nieuwe content ontgrendeld, heb je de mogelijkheid om vrijwel alle eindes uit de originele game op een nieuwe manier te beleven. Je krijgt een heel nieuw soort meta-commentaar, een subplot dat al begint als je de game de eerste keer opstart, een epiloog én een paar extra eindes. Je krijgt een hele nieuwe Stanley Parable zonder een nieuwe Stanley Parable en hoewel dat onnavolgbaar klinkt, weet jij als iemand die het origineel gespeeld hebt ongetwijfeld dat je iets moois te wachten staat.

Conclusie

The Stanley Parable: Ultra Deluxe is een sterk uitgebreide versie van een van de meest opmerkelijke stukjes software die de plakker game op zich heeft gekregen. Het voldoet immers niet aan het beeld dat we met die term associëren. Maar in alle eerlijkheid mag dat de pret niet drukken. Het kindje van Crows Crows Crows is goed gevonden, beter geschreven en perfect ingesproken om een ervaring te bieden die je niet kunt vergelijken met een ander. En dankzij de Ultra Deluxe content is deze schitterde ervaring opgepoetst tot het feller schijnt dan het gebit van een Hollywood-actrice.

Auteur

Sil Hendriks avatar
Sil Hendriks

Eindredacteur

Pluspunten

  • +Goed gevonden en beter gebracht
  • +Nieuwe content is substantieel
  • +Dit is een ervaring die je altijd bij zal blijven

Minpunten

Google

Maak van GameQuarter jouw voorkeursbron op Google

Stel GameQuarter in als je voorkeursbron en mis nooit meer het laatste gaming nieuws wanneer je zoekt op Google.

Voeg GameQuarter toe als voorkeursbron

Reacties (0)

Deel je mening over dit artikel met andere GameQuarter-lezers

Plaats een reactie

Reacties laden...
Win Grixx Wireless Headset — gratis, één e-mailDoe mee

Partners & Links

GameQuarter PodcastGamebar PodcastDiscord Server

Ontwikkeld door

Creative Crowd logoCreative Crowd
Privacyverklaring•Gebruiksvoorwaarden

© 2026 GameQuarter.be. Alle rechten voorbehouden.

  • -Je moet weten waar je aan begint om het te snappen

Review Score
91/100

Delen

Win een van de twee wireless headsets van Grixx
GIVEAWAYNOG 15 DAGEN

Win een van de twee wireless headsets van Grixx

Gratis meedoen.

Laatste artikelen

Marvel's Wolverine
Nieuws4 uur geleden

Marvel's Wolverine krijgt een spectaculaire story trailer

door Mario Heurter

Disgaea Mayhem Cover
Nieuws4 uur geleden

Verlies jezelf in de chaos van Disgaea Mayhem

door Sil Hendriks

Shift at Midnight Cover
Nieuws4 uur geleden

Ben jij klaar voor jouw Shift at Midnight?

door Sil Hendriks

Resident Evil-film
Nieuws4 uur geleden

De Resident Evil-film zal vanaf september 2026 in de bioscoop draaien

door Mario Heurter

No Clean Start Cover
Nieuws4 uur geleden

Indiegala opent playtest-aanmeldingen voor No Clean Start

door Sil Hendriks

Bekijk alle artikelen →

GameQuarter Discord

PvdW90
PvdW90
Media gedeeld door PvdW90
PvdW90
PvdW90 Als je een dechatlon heb in de buurt zou je het daar fysiek kunnen proberen of e…
PvdW90
PvdW90 Of een welkoop
Stefan Vonhosen
Stefan Vonhosen Oe ja decathlon is altijd een goede haha
Stefan Vonhosen
Stefan Vonhosen Deze komt neit van decathlon toch haha
Doe mee op Discord