GameQuarter
Inloggen
GameQuarter logo
  • Content

    Nieuws

    Gaming nieuws en updates

    Reviews

    Game beoordelingen

    Previews

    Vooruitblik op nieuwe games

    Artikels

    Columns, lijstjes en andere

  • Community & Media

    GameQuarter Podcast

    Onze wekelijkse podcast

    Gamebar Podcast

    Podcast van onze Gamebar-vrienden

    Discord

    Chat met de community

  • Over Ons

    Werken Bij

    Word onderdeel van het team

    Auteurs

    Ontmoet onze schrijvers

  1. Home
  2. Review
Review

Tom Clancy's H.A.W.X.

Door Sebastiaan Quekel
15/1/2010ongeveer 16 jaar geleden
0
Je mist nu XP & voortgang

Verdien XP door te reageren op "Tom Clancy's H.A.W.X."

+5 XP

Per artikel gelezen

+50 XP

Voor daily login

Level up & exclusieve giveaways
Join Discord community
Gratis account & XP verdienenJoin Discord

Met Tom Clancy’s H.A.W.X. zet Ubisoft Boekarest de franchise op een vernieuwende manier op de kaart. Na het gesluip van Splinter Cell, het schieten in Ghost Recon en Rainbow Six en het commanderen in EndWar, bevindt de speler zich nu op drie kilometer hoogte. Heeft de ontwikkelaar opnieuw goud in handen met deze Tom Clancy-titel, of mag het nog geeneens de schoenveters van de concurrent Ace Combat strikken?

In Tom Clancy’s H.A.W.X., dat staat voor High-Altitude Warfare eXperimental Squadron, mag de speler in de huid kruipen van straaljagerpiloot David Crenshaw. Samen met een stel kornuiten werkt hij in dienst voor het Amerikaanse leger. Er treedt echter een klein probleempje op. Immers, Crenshaw en zijn medepiloten blijken door hun steengoede kwaliteiten te duur voor de Verenigde Staten: ze worden op non-actief gesteld. Natuurlijk laat het H.A.W.X.-team het hier niet bij zitten en zoeken ze hun heil in private ondernemingen die grof geld aanbieden. Tegelijkertijd zijn deze private ondernemingen in oorlog met de Verenigde Staten, wat resulteert in een Derde Wereldoorlog die losbarst in 2012.

De verhaallijn, die overigens totaal niet weet te boeien, is verdeeld over twintig missies die ieder twintig á dertig minuten in beslag nemen. De totale speelduur van H.A.W.X. is dus op z’n minst alleraardigst te noemen. Jammerlijk is wel dat na een uur of vijf de verveling al toeslaat. Dit komt om te beginnen door het feit dat de variatie in de missies ver te zoeken is. Elke missie komt namelijk precies op hetzelfde neer: bewaak dat voertuig, schiet die vijanden neer en bombardeer dat bepaalde grondstuk. Variatie is nogmaals ver te zoeken en de drang om door te spelen wordt tot het minimum geplaatst. En toch is er iets dat je door laat spelen. Elke volbrachte missie of ieder vernietigd object staat namelijk garant voor ervaringspunten. Deze punten zorgen ervoor dat je in rang kunt stijgen, waardoor je vervolgens weer nieuwe vliegtuigen, missies en wapenuitrustingen ontsluit. Erg arcade, doch erg vermakelijk.

Hetzelfde geldt voor de gameplay an sich, want H.A.W.X. hanteert een extreme arcade-stijl die ik persoonlijk zéér kan waarderen. Zo is de actie lekker vlot en ligt de controller tijdens het spelen heerlijk in de hand. Wellicht dat door die arcade-stijl de game makkelijk te doorlopen is. Te makkelijk zelfs. Met name door de komst van het E.R.S.-systeem, dat staat voor Enhanced Reality System, is de game zelfs op de hoogste moeilijkheidsgraad te makkelijk voor de neutrale gamer. Deze functie kan je met een druk op de knop activeren en vervolgens geven blauwe driehoekjes in beeld de meest ideale route aan om de vijand te flanken of een raket te ontwijken. Al met al werkt en oogt dit systeem bijzonder prettig en blaast het flink wat frisse wind door het toch dun gezaaide genre. Ook is er de mogelijkheid om in ‘Assistance Off’ te spelen. Wanneer de speler dit systeem activeert, is de vliegassistentie afwezig en worden een aantal hulpmiddelen uitgeschakeld. Door dit gegeven ben je in staat onrealistische, doch vette capriolen uit te halen. Tevens kom je door Assistance Off erachter dat H.A.W.X. een prettige visuele stijl waarborgt.

Dit is onder andere te wijten aan het effectief gebruik maken van de GeoEye-satelliet, waarmee de omgevingen er van een afstand gedetailleerd en realistisch uit zien. Gebieden als Rio de Janeiro, Washington DC of Tokyo zien er waanzinwekkend goed uit. Bovendien is alles dus voor de volle 100% compleet nagemaakt. Niets meer dan lof voor Ubisoft op dit terrein. Wel is er een klein hekelpuntje, namelijk dat de textures van dichtbij wat slordig ogen. Maar gezien hetgeen wat ik net vertelde, kunnen we dit wel door de vingers zien. Daarnaast is de soundtrack van een uitstekende kwaliteit, zoals we gewend zijn van de meeste Tom Clancy-spellen. De stemacteurs daarentegen zijn van zo een belabberde kwaliteit dat ik ze wel kan schieten.

Zoals het een Tom Clancy-game betaamt, bevat H.A.W.X. een multiplayermodus en een coöperatieve modus. In de multiplayermodus kunnen maximaal acht personen via (Team) Deathmatch het tegen elkaar opnemen. Echt spectaculair wordt deze modus nooit wegens het gebrek aan andere speltypen, zoals het vernietigen van een aantal objecten van de tegenstander of het beschermen van een doel. De aanwezigheid van een viertallige coöperatieve modus maakt echter alles weer goed, aangezien het hierdoor een stuk leuker wordt om de verhaalmodus te doorlopen.

Conclusie

Concluderend kan ik zeggen dat Tom Clancy’s H.A.W.X. weinig fout doet. De game speelt lekker weg en de vernieuwingen zijn een welkome toevoeging voor het genre. Aan de andere kant weet H.A.W.X. nooit echt te overtuigen en begint het op den duur zelfs te vervelen. Het grootste minpunt dat Ubisoft heeft weten te klaren is dan ook het missiedesign, dat aanvoelt als dertien in een dozijn. Of ik je de game kan aanbevelen is een vraag die ik moeilijk kan beantwoorden. Probeer de demoversie zou ik zeggen, dan weet je exact wat er straks in je PS3 of 360 te wachten staat.

Auteur

S
Sebastiaan Quekel

Auteur

Pluspunten

  • +Speelt lekker weg
  • +Prachtige, diverse omgevingen
  • +Leuke vernieuwingen
  • +Coöperatieve modus

Minpunten

  • -Verveling slaat snel toe
  • -Te makkelijk
  • -Verhaallijn interesseert niet
  • -Weet nooit echt te overtuigen

Review Score
70/100

Delen

Laatste artikelen

Grand Theft Auto VI Cover
NieuwsGisteren

Diverse nummers zijn bekendgemaakt voor de soundtrack van Grand Theft Auto VI

door Peter Beckers

Outbound 1
PreviewGisteren

Outbound

door Natascha Huijs

Resident Evil: Requiem
NieuwsGisteren

Eerste exemplaren van Resident Evil Requiem vallen veel te vroeg op de mat

door Stefan van den Broek

Layer of Fears 3
NieuwsGisteren

Mysterieuze aftelling leidt tot bekendmaking van Layers of Fear 3

door Samuel Lutters

1ut2004
NieuwsGisteren

Unreal Tournament 2004 is nu gratis verkrijgbaar!

door Doeke Kleppe

Bekijk alle artikelen →

Reacties (0)

Deel je mening over dit artikel met andere GameQuarter-lezers

Plaats een reactie

Reacties laden...

GameQuarter.be - Gaming Nieuws, Reviews & Previews

Het Nederlandse gaming platform voor het laatste nieuws, uitgebreide reviews en exclusieve previews van je favoriete games.

Volg ons:

Partners & Links

Headliner.nlGameQuarter PodcastGamebar PodcastDiscord Server

Ontwikkeld door

Creative Crowd logoCreative Crowd
Privacyverklaring•Gebruiksvoorwaarden

© 2026 GameQuarter.be. Alle rechten voorbehouden.