Terwijl de meeste MMO's graag fantastische werelden uit hun mouw schudden om de gamers op los te laten, liefst met zwaard of bijl in de hand, verkoos ontwikkelaar Funcom om de inspiratie iets minder ver te zoeken. The Secret World speelt zich af in een moderne wereld zoals jij en ik ze zouden kennen, wel, bijna toch. Onder de laag van normale wereld ligt namelijk een geheime wereld vol monsters, die klaar staan om de zorgeloze burger een kopje kleiner te maken.
Dat is echter buiten de drie groeperingen gerekend waarvan jij er eentje moet uitkiezen, nadat je ontdekt over magische krachten te beschikken. Zij het de Illuminati, de Templars of de Dragon, alle drie hebben ze als doel er voor zorgen dat de creaturen in The Secret World in toom gehouden worden en de wereld behouden wordt. Je kiest een faction uit en dan kan je aan de slag, na wat character customisation natuurlijk. We worden echter niet gevraagd welk type speler we willen voorstellen in het spel. The Secret World geeft je namelijk de optie om een combinatie te maken van verschillende skills die jij passend vindt als speler, wat het geheel erg dynamisch maakt. Na verloop van tijd kan deze ruime keuze wel een averechts effect hebben, omdat je zaken kan uitkiezen die elkaar tegenwerken. Een beetje meer begeleiding was hier wel op zijn plaats geweest.
Door te levelen krijg je Skill Points en Ability Points die je naar eigen goeddunken kunt spenderen. Als je in het begin kiest om in het spel met shotguns rond te gaan lopen, kan je dus net zo goed Skill Points spenderen aan magische krachten. Op eender welk moment kan je zeven actieve en zeven passieve abilities selecteren uit diegene die jij hebt vrijgespeeld op dat moment. Als je in groep dungeons gaat raiden kan je zo je selectie aanpassen aan wat de anderen in hun arsenaal zitten hebben om een completere groep te maken. Hetzelfde geldt voor glyphs en kledij items net zo goed, gezien je deze zonder veel geprul kan inruilen voor andere die op dat moment beter bruikbaar kunnen zijn.
Deze abilities moet je natuurlijk aanwenden om quests te vervolledigen, zoals in elke MMO het geval is. In The Secret World zal je echter geen eindeloze reeks aan monsters moeten afmaken om je volgende level te halen. De quests worden meestal meegegeven door NPC's en worden begeleid door een mooi filmpje wat het verhaal, dat best interessant is, ten goede komt. Quests kunnen variëren van het neerslaan van monsters tot het zoeken van items of het oplossen van puzzels. Deze zijn een interessante toevoeging en brengen de uitdaging weer naar een hoger niveau. Soms is de oplossing ervan iets vergezocht, gelukkig is ingame een internetbrowser op te roepen, wat soelaas kan brengen als je het even niet meer weet. Er kunnen slechts vier quests tegelijk actief zijn, wat eigenlijk wat weinig is. Daarnaast zijn ze onderverdeeld in 'Tiers', en kan een quest vaak zes of zeven subquests bevatten die weer naar nog andere quests leiden. Gelukkig hoeven we niet terug te lopen naar de opdrachtgever om onze XP binnen te rijven na een succesvolle quest, met een druk op de knop verstuurt het karakter een sms en is de klus geklaard.
De wereld van The Secret World is heel mooi weergegeven en geeft een duistere sfeer af die perfect bij de game past. Als je door een stad donkere stad loopt waar zombies op de hoek van een straat een lijk zitten te verorberen merk je dat hier veel werk in gestoken is. Op vlak van geluid kan net hetzelfde gezegd worden. De kleine geluiden en algemene achtergrond voegen toe aan de wereld en maken dat het audiovisuele aspect mooi afgerond is. Alleen de controls laten het een beetje afweten in het spel. Ze voelen niet natuurlijk aan en zorgen ervoor dat je je minder met de wereld verbonden voelt. De active dodge heeft zo bijvoorbeeld een vrij hoge cooldown waardoor close range spelers het reeds van bij het begin lastig kunnen hebben. Wanneer je tegenstander verslagen is zie je je healthbar dan wel weer snel stijgen, zodat je vrij snel verder kunt.
Conclusie
Naast de leuke en variërende quests met originele puzzels kan The Secret World door de stroeve controls sommigen doen afknappen. Het skills systeem is erg uitgebreid en dynamisch, maar is hier tegelijk ook een beetje het slachtoffer van, gezien de grote keuze het geheel onoverzichtelijk maakt. Op audiovisueel vlak is dit spel dik in orde en maken zaken zoals een ingame internet browser dat het spel in het oog springt. De duistere sfeer past perfect bij de setting en laat de speler genieten van een degelijk verhaal doorheen het spel.