Met de achterliggende gedachte: de release van GTA6 levert Take-Two veel winst op en dan gaat de aandelenprijs omhoog. Dit is niet zo’n gek idee, want aandelen van bedrijven die veel winst maken zijn in de regel meer waard dan aandelen van verliesgevende bedrijven (kijk bijvoorbeeld maar eens naar Ubisoft). En ook als je kijkt naar het historische verloop van de aandelenprijs van Take-Two, dan zit je nu eigenlijk best goed om een aandeel te kopen. In april 2013, vijf maanden voor de release van GTA5, was de aandelenprijs bijvoorbeeld vijftien dollar en die verdubbelde in de twee jaar daarna ongeveer naar dertig dollar (inmiddels, twaalf jaar later, is de aandelenprijs zo’n 215 dollar).

Bron: Yahoo! Finance
Marktefficiëntie
Maar goed, als jij dit kan bedenken, dan kunnen anderen dit ook. Investeerders in de aandelenmarkt zijn natuurlijk ook niet gek dus als duidelijk is dat de prijs van Take-Two gaat stijgen, dan gaan die investeerders het aandeel kopen. Met als resultaat dat de vraag naar het aandeel stijgt, de prijs omhoog gaat, en het ineens niet meer zo interessant is om in het aandeel te investeren. En dit is het idee achter efficiënte aandelenmarkten: de prijs van een aandeel reflecteert op elk moment de meest recente informatie, zodat er voor individuele investeerders maar weinig kansen zijn om winst te maken.
Neem bijvoorbeeld de overname van EA door het Saudi-Arabische Investeringsfonds PIF vorig jaar. Toen dat overnamebod werd aangekondigd op 29 september steeg de aandelenprijs onmiddellijk, omdat investeerders weten dat ze hun aandelen voor 210 dollar per stuk aan PIF kunnen verkopen. Consistent met efficiënte markten zie je dan geen geleidelijke aanpassing, maar een vrijwel onmiddellijke sprong naar een nieuwe prijs.

Bron: Yahoo! Finance
Als je dit vertaalt naar de aandelenprijs van Take-Two, dan kun je er van uit gaan dat de verwachtingen omtrent GTA6 al in de prijs verwerkt zitten. Dit betekent dat de aandelenprijs van Take-Two nog best omhoog of omlaag kan gaan rond de release van GTA6, afhankelijk van de exacte verkopen en winst, maar dat de prijs niet automatisch alleen maar kan stijgen.
Apen
Een beroemde test voor marktefficiëntie zijn de darts-gooiende apen van de Wall Street Journal. Die kwam tot stand door een uitspraak van econoom Burton Malkiel uit 1973: "Een geblinddoekte aap die darts gooit naar de aandelenpagina van de krant is net zo goed in het kiezen van aandelen als een professionele belegger."
Op basis van dit idee organiseerde de Wall Street Journal vanaf 1988 elke maand een wedstrijd tussen professionele investeerders en een willekeurige selectie van aandelen (de dart-gooiende apen) om te kijken wie het over de daaropvolgende zes maanden het beste zou doen. Met als resultaat dat de apen wonnen van zowel de professionals als een brede marktindex.

De verklaring voor de winnende apen is dat de apen in relatief kleinere, riskantere aandelen investeerden dan de professionals. En risicovolle aandelen hebben over het algemeen een hoger rendement.
Hoe je dit resultaat vervolgens interpreteert, is dan een beetje aan jou. Aan de ene kant kun je zeggen dat aandelenmarkten eigenlijk gewoon casino's zijn, want met volledige willekeur kun je schijnbaar net zoveel geld verdienen als wanneer je professionals volgt die aangeven er verstand van te hebben. Aan de andere kant is het misschien geruststellend om je te realiseren dat een willekeurige selectie aan aandelen er nu ook weer niet voor zorgt dat je onmiddellijk al je geld kwijtraakt. Mijn eigen interpretatie is dat je vooral een beetje bescheiden moet zijn over je eigen inzichten in de aandelenmarkt. Want als professionele beleggers het al niet kunnen winnen van een stel apen, welke kans heb jij als individuele belegger dan nog? Slimmer is het waarschijnlijk om je eigen onwetendheid te accepteren en te investeren in gespreide ETFs.

GTA5
Maar goed, als die markten allemaal zo efficiënt zijn, waarom steeg de aandelenprijs van Take-Two dan wel in 2013 toen GTA5 uitkwam? Hoewel je dit nooit met zekerheid kan zeggen, heeft dit er waarschijnlijk mee te maken dat het verwacht werd dat GTA5 succesvol zou zijn, maar dat de mate van succes onverwacht was en dan met name het succes van GTA Online. Want hoewel je in GTA4 ook online kon spelen, had deze online modus een veel kleiner aantal spelers dan GTA Online en had deze online modus nog geen monetisatie. En juist GTA Online heeft Take-Two heel veel geld opgeleverd.
Geen financieel advies
Ongetwijfeld gaat de aandelenprijs van Take-Two omhoog of omlaag springen rond de release van GTA6. Dit hangt dan vooral af van de daadwerkelijke verkopen van GTA6 en of die boven of onder de verwachtingen van aandeelhouders liggen. En natuurlijk van wat er straks daadwerkelijk gaat gebeuren met het nieuwe GTA Online. Mocht je hier op willen speculeren, dan kan dit natuurlijk zolang je maar in je achterhoofd houdt dat dit speculatie is. Als je er van uit gaat dat de aandelenprijs alleen maar omhoog kan, dan kom je waarschijnlijk bedrogen uit.
Mark Dijkstra is universitair docent Finance aan de Vrije Universiteit Amsterdam en een fervent gamer. Met zijn kennis én zijn passie schrijft hij twee keer per maand een gastcolumn op GameQuarter, waarbij hij gebeurtenissen en ontwikkelingen in het gaming-landschap bekijkt vanuit een economische lens.







Reacties (0)
Deel je mening over dit artikel met andere GameQuarter-lezers
Plaats een reactie