Misschien doe je het weleens, zo op de fiets. Je passeert een andere fietser op topsnelheid en je maakt daarbij zo’n typisch Formule 1-geluid. ‘Eeeeeeeeeeeeeeeeeeehjaaaaaaaaaaaaaaang’ (gebruik uw fantasie alstublieft). Codemasters geeft gamers wereldwijd de kans om deze ervaring in huis te halen. Vervang daarbij het fietspad door een racecircuit, de fiets door een heuse Formule 1-wagen en het oppompen van banden door een pittstop. Welkom bij Formule 1 2013.
Er mag gezegd worden dat ondergetekende best wel wat uurtjes achter zijn console heeft versleten. De stoel is prima gevormd naar mijn bescheiden achterste, waardoor ik toch vaak opteer voor de keuze ‘moeilijk’, wanneer ik begin met een nieuwe game. Er staat als omschrijving, negen van de tien keer, iets als: ‘voor de ervaren gamer, etc.’ Ook bij F1 2013 besloot ik te kiezen voor moeilijk, want hoe moeilijk kan het nou echt zijn?
Biggest mistake I ever made. Het scheelde vrij weinig of ik moest mijzelf in slaap wiegen in de kamer van mijn ouders. Ik geef mijzelf vele namen, maar een kenner op het gebied van Formule 1, dat echter niet.
De game trapt af met een enthousiasmerend filmpje waarin de spanning en sensatie van de sport duidelijk in beeld wordt gebracht. Vervolgens neem je deel aan de Young Driver Test. Via deze test leer je de basis van het vak, maar wordt er ook gekeken bij welk team je kunt starten. Op basis van je prestatie verdien je een medaille en bij een aantal medailles speel je een team vrij. De Young Driver Test snijdt aan beide kanten. Enerzijds worden de verschillende aspecten van de game behandeld, anderzijds was het mij soms nog steeds onduidelijk hoe een bepaald principe werkte. Daar kwam nog eens bij dat de laadtijden vrij lang zijn (een blijvend euvel), waardoor ik, wanneer ik weer eens faalde, langzaamaan steeds meer gefrustreerd raakte. Anyway, ook ik ontving mijn brevet en werd vervolgens ingelijfd om mijn team trots te maken. Ze hebben zich nooit zo vergist.
Het proces dat volgt is er één zoals de meeste die wel kennen. Je racet, werkt jezelf op, krijgt aanbiedingen en rijdt ten slotte bij de top van de top. Tussendoor beheer je je mailtjes en kies je een modieuze helm. Het is fijn dat deze aspecten er inzitten, het vult op, maar uiteindelijk draait het puur om de gameplay.
Om in het kader van 'movember' te blijven, met de gameplay zit het snor. Formule 1 draait om het bestuderen van het circuit, onthouden waar de lastige bochten zitten om vervolgens op het juiste moment af te remmen en te accelereren, iets wat wij minder goed afging dan ik had gehoopt. De game kent dan ook een steile leercurve, wat ik zelf onprettig vind, maar waarvan ik ook weet dat het behoorlijk bevredigend kan werken wanneer je het onder de knie hebt. Het loont dan ook om de tegenstand te observeren en via YouTube je eigen rijstijl aan te passen en keihard te oefenen. In deze sport is het ook belangrijk om de juiste banden voor het juiste weer te kiezen. Wanneer je slecht kiest, kan dit grote gevolgen hebben voor je prestaties op het asfalt. Je glijdt makkelijker weg tijdens het bochtenwerk of tijdens het accelereren, wat je veel tijd kost. Voordat je de weg opgaat, heb je de kans om een aantal proefritten te rijden en een blik te werpen op de weersverwachting, zodat je goed voorbereid de weg op kan.
F1 2013 bevat ook KERS en DRS. KERS en DRS zijn twee systemen welke recent zijn geïntroduceerd. KERS (Kinetic Energy Recovery System) is een techniek die kinetische energie, dat vrijkomt bij het remmen, omzet in elektrische energie, dit opslaat in een accu om deze vervolgens te hergebruiken tijdens het accelereren. KERS geeft coureurs een ‘power boost’ van maximaal 6,7 seconden (je kunt zelf bepalen hoelang je je dosis gebruikt) die van pas komt op rechte stukken of tijdens de start van de wedstrijd. Het DRS (Drag Reduction System) is een systeem dat de coureur in staalt stelt zijn achtervleugel platter te leggen, zodat de windweerstand verlaagd en daarmee de topsnelheid verhoogd. Door het DRS worden inhaalbewegingen bevorderd en zijn de wedstrijden dynamischer. Door deze twee systemen tactisch in te zetten, kan je de overhand krijgen op de tegenstand, maar zij kunnen dit systeem eveneens inzetten. Op deze wijze ontstaat er een interessante strijd, welke voor een zeker mate van spanning zorgt.
Wat eveneens tactisch kan worden ingezet, is de mogelijkheid om een race tot vijf keer toe stop te zetten om de tijd terug te spoelen. Vlieg je uit de bocht of veroorzaak je een botsing, dan is het mogelijk om deze fout recht te zetten. De game wordt er echter niet minder gemakkelijk op, want de uitdaging is steeds aanwezig.
Grafisch springt F1 2013 niet in het oog, maar de details daarentegen zijn van een ander niveau. De wijze waarop het licht van de auto’s kaatst en de zon op je helm schijnt… Het zijn details die de game uniek maakt. Regen- en onweerseffecten zijn daarentegen minder uniek, maar daarom niet minder acceptabel. Er gebeurt weinig rondom het circuit, maar dat is dan ook niet nodig. Het draait ten slotte om de wagens en het parkoer zelf. Het is geloofwaardig en het totaalplaatje is meer dan in orde. Wat wil je nog meer?
Nou, awesome geluid wellicht? Prima. De wagens klinken als spinnende katten na een goed vullende kattenmaaltijd. Hoe dat klinkt? Verzadigd. Het eerder genoemde ‘eeeeeeeeeeeeeeeeeeehjaaaaaaaaaaaaaaang’ klinkt aangenaam door de speakers, waardoor het Formule 1 gevoel naar boven komt.
Naast de typische carrière modus kent F1 2013 een andere feature, namelijk de F1 Classics mode. Deze mode neemt je mee naar de gloriedagen uit de jaren 80 en 90, inclusief wagens, circuits en coureurs. De mate van interesse in de geschiedenis van F1 is gestegen met films als Senna en Rush, waardoor dit een sterke zet is van Codemasters. Via deze mode krijg je toegang tot twee klassieke circuits, namelijk Jerez en Brand Hatch, maar ook vijf wagens uit 1980 en tien coureurs.
De wagens zijn een stuk lastiger te besturen en het racen is geniepiger, zelfs wanneer je racet tegen negen in plaats van twintig tegenstanders. Bovendien kan er van alles gebeuren, ook omdat je nu niet kunt vertrouwen op KERS of DRS. Tel daarbij op dat het uiterlijk van de wagens een stuk minder technologisch is, vooral wanneer je de cockpit view kiest, en je hebt een feature die het noemen waard is.
br>Conclusie
F1 2013 komt er behoorlijk goed vanaf. Ik ben geen kenner en zal nooit een kenner worden, maar voor de (diehard) fans is dit zeker een aanrader. F1 2013 is de sterkste F1 game van Codemasters, en dat mag gezegd worden. De Classics mode, de sterke details, de sfeer, het totaalplaatje en de uitdagende gameplay zorgen voor een game waarin je gerust je tanden kunt zetten. Zelf hou ik het maar bij een hoop ‘eeeeeeeeeeeeeeeeeeehjaaaaaaaaaaaaaaang’, want een wagen zal ik niet snel fatsoenlijk kunnen dirigeren over het digitale asfalt.