Naast de eerder uitgebrachte F1 2012 bracht Codemasters ook F1 Race Stars op de markt. Een spin-off waar je met alle gerenomeerde piloten op de meest spectaculaire parcours moet rijden. Geen simulator aldus met deze komische racegame, wel pret voor het ganse gezin.
Alle toppiloten worden als kleine, grappige karikaturen voorgesteld. Met de nodige show starten ze dan hun motoren. Verwacht vooral niet te veel realistische feiten in deze game. De verschillende piloten hebben ook zo hun eigen quotes, zo zegt bijvoorbeeld Sebastian Vettel keer op keer: “Ich liebe dich!” Wat het surrealisme betreft zijn de parcours het grootste bewijs. Elk land heeft zo wel zijn specifieke kenmerken die uitdrukkelijk in het parcours zijn verwerkt.
Zoals bij de meeste racegames van dit genre zijn er drie moeilijkheidsgraden ingedeeld in 1000cc, 2000cc en 3000cc. Aan een race nemen telkens twaalf piloten deel en er is de uiterst interessante mogelijkheid om met vier via splitscreen tegen elkaar te gamen.
Naast de quick race, de time trial en de online modus is er in F1 Race Stars ook de mogelijkheid om een carrière te starten. In deze modus moet je deelnemen aan een heleboel evenementen om er de bijhorende bekers in de wacht te slepen. Bij de keuze van jouw coureur is niet zozeer de naam van de coureur van belang, maar eigenlijk vooral de specialiteit die eraan gegeven is. Eerder vernoemde Vettel profiteert bijvoorbeeld van slipstreams om een extra boost te krijgen. De verschillende evenementen bieden ook verschillende spelmodi zo zijn er: Trophy Chase, Elimination, Refuel Racket, Slalom Story, Pole Position, Endurance en Eagle Eye. Toch een belangrijk aspect aan deze game, omdat gewone racejes toch wel snel zouden vervelen. Trophy Chase draait om hun verzamelen van zoveel mogelijk bekers. Bij Elimination valt dan weer om de zoveel tijd een speler af. Bij Refuel Racket zal je dan weer moeten jouw benzinepeil in de gaten houden en zo nodig jouw route wijzigen om de nodige benzine aan te vullen. Bij Slalom Story is het dan weer de bedoeling dat je door de juiste kleur van hekjes rijdt. Allemaal extra moeilijkheden die de races interessanter maken. Op het einde van evenement volgt de prijsuitreiking met vrij ludieke taferelen.
Gedurende een race is niets zeker, vanwege de vele, vele power-ups ben je geen meter veilig op het parcour. Dit kan tot enige frustraties leiden zeker wanneer je net voor de finish geraakt wordt door een bol die je tijdelijk immobiliseert. Maar het omgekeerde is ook waar, niets is leuker dan jouw tegenstander te ergeren door hem op te zadelen met confetti of regen. Ook dient er rekening te worden gehouden met de opgelopen schade: hoe meer je botst en hoe meer je geraakt wordt door allerlei ballen en ballonnen, hoe trager je gaat bollen. Het parcours is daarom van de nodige pitstops voorzien en die kun je in tegenstelling tot de echte F1 vrij snel doorkruisen. Dit is een eerste knipoog naar de ‘echte F1’ waarin het zich dan ook onderscheidt van andere karting games.
In deze game is er nooit of te nimmer reden tot opgeven, er zijn immers heel wat power-ups die je in no-time weer naar de top 5 kunnen leiden. Zo is er de originele Safety Car, die de racers een maximumsnelheid oplegt en zo de twaalf piloten min of meer herenigdt.
Voor de besturing houdt Codemasters het heel beperkt. De right trigger om volle gas te geven, de left trigger om ( als het al nodig zou zijn ) te remmen. Verder kan je met een simpele druk op de A de power-ups activeren. Verder is het aangewezen om op bepaalde stroken, het gas te lossen, waardoor de batterij wordt opgeladen en je daaropvolgend als een pijl uit een boog vooruitschiet. Geen powersliding in deze karting game, het is dan ook niets voor niets een F1 spin-off.
Ten slotte moet je er niet van terugdeinzen om even ondersteboven te rijden, een gigantische jump te wagen of op de daken van treinen te racen.
Conclusie
De timing van deze F1 Race Stars is met de concurrentie van LittleBigPlanet Karting en Sonic & All-Stars Racing Transformed zeer gewaagd. Desalniettemin zeker en vast een geslaagde partyracer. Leuke nieuwigheden zoals de Safety Car en spectaculaire parcours. Maar wat betreft de gameplay schiet de game in vergelijking met andere partyracers misschien wel wat tekort.