GameQuarter
Inloggen
GameQuarter logo
  • Content

    Nieuws

    Gaming nieuws en updates

    Reviews

    Game beoordelingen

    Previews

    Vooruitblik op nieuwe games

    Artikels

    Columns, lijstjes en andere

    Giveaways

    Win gratis games en prijzen

  • Community & Media

    GameQuarter Podcast

    Onze wekelijkse podcast

    Gamebar Podcast

    Podcast van onze Gamebar-vrienden

  • Over Ons

    Werken Bij

    Word onderdeel van het team

    Auteurs

    Ontmoet onze schrijvers

GameQuarter.be - Gaming Nieuws, Reviews & Previews

Het Nederlandse gaming platform voor het laatste nieuws, uitgebreide reviews en exclusieve previews van je favoriete games.

Volg ons:

Discord

Chat met de community

Honeycomb Aeronautical: ECHO Aviation Controller
  1. Home
  2. Review
Review

Honeycomb Aeronautical: ECHO Aviation Controller

Een controller speciaal voor flight simulators

Door Peter Beckers
21/3/2026ongeveer 2 uur geleden
29

Er zijn veel verschillende soorten controllers. De bekendste controllers zijn die voor de Xbox, PlayStation en Nintendo. Daarbuiten heb je talloze andere controllers met talloze andere doeleindes. Wat echter nog ontbrak, was een controller voor Flight Simulators. Met de ECHO Aviation Controller van Honeycomb Aeronautical komt hier verandering in.

Win een exemplaar van PRAGMATA voor PlayStation 5 of PC
GIVEAWAYNog 26 dagen

Win een exemplaar van PRAGMATA voor PlayStation 5 of PC

Doe mee en WIN

Toen ik de controller voor de eerste keer zag, wist ik het zeker: ik moet dit proberen. Qua vorm lijkt hij erg op een Xbox-controller, maar daar houdt de vergelijking ook echt op. De knoppen zitten op een totaal andere plek en van de meeste knoppen ga je pas begrijpen waar ze voor zijn als je een keer Flight Simulator hebt gespeeld.

Ik heb deze review geschreven met in het achterhoofd dat dit voor mensen is die al enige ervaring hebben met flight simulators. Dit betekent dat ik niet heb omschreven wat bijvoorbeeld een throttle is en wat het doet of wat een trim precies inhoudt. Vliegtuigen zijn erg complexe machines en dit is een review voor de controller.

Van de throttle tot de landing gear, het zit er allemaal op

De ECHO Aviation Controller is speciaal gemaakt voor de laatste twee delen van Microsoft Flight Simulator, X-Plane en Prepar 3D. Hij is ook echt nergens anders handig voor. Dit is alleen maar geschikt voor games waar je zo realistisch mogelijk in kunt vliegen.

De controller wordt geleverd in een mooie doos en zit in een hoes. Toen ik hem voor de eerste keer vastpakte, voelde hij groter dan ik had verwacht. Met de controller wordt een case meegeleverd, waar ook wat extra verwisselbare knoppen te vinden zijn, zodat je kunt doen of je in een Airbus of Boeing vliegt. Ook zijn er een USB-kabel om hem op te laden en een draadloze dongle.

De makers van de controller hebben heel goed nagedacht over de indeling van de knoppen. Aan de linkerkant zitten twee joysticks, waarvan één joystick is bedoeld om rond te kijken en de andere om het vliegtuig mee te besturen. Beide joysticks zijn volledig anders en het is ook wel meteen duidelijk voor welk doeleinde iedere joystick is. Er zijn ook vier knoppen die je zelf in kunt stellen wat je daarmee wil doen.

Het is de rest van de controller waar hij echt gaat afwijken. Aan de rechterkant zitten vier knoppen die de throttle, flaps en eventueel een speed brake voor moeten stellen. Dit zijn schuifknoppen die heel belangrijk zijn als je een vliegtuig gaat besturen. Ernaast is een scrollwiel die fungeert als trim.

Aan de onderkant van de controller zitten ook nog wat knoppen. De linkerknop is de parking brake. Daarnaast zit een knop om het landingsgestel in te vouwen. Ook is er een knop voor de flaps. Die onderste drie knoppen heb ik zelden gebruikt, maar het is wel leuk om af en toe te gebruiken, want dat voelt toch net wat meer of je in de cockpit zit.

Aan de achterkant zat voor mij de leukste verrassing. Daar zit de rudder. Deze kun je omhoog en omlaag bewegen en zorgt ervoor dat het vliegtuig bestuurbaar is, wanneer je op de grond bent. Verder zijn er ook nog knoppen waarmee je diverse menu's kunt openen.

Zo heb je alle knoppen om fatsoenlijk een vliegtuig te besturen. Dit betekent echter niet dat je nu het toetsenbord en de muis weg kunt gooien als je lekker eropuit wil in je vliegmachine. Er zijn genoeg dingen waar de controller niet volstaat. Met rondkijken in de cockpit gebruik ik liever nog altijd de muis en ook zijn hier en daar wat snelkoppelingen erg handig op het toetsenbord. Maar het geeft wel meer het gevoel dat je werkelijk een vliegtuig bestuurt.

Auteur

P
Peter Beckers

Auteur

Pluspunten

  • +

    Goede besturing

  • +

    Een mooie robuuste controller met mooie case

  • +

    Bijzonder creatieve indeling

Minpunten

  • -

    Configureren van de controller is erg complex

Reacties (0)

Deel je mening over dit artikel met andere GameQuarter-lezers

Plaats een reactie

Reacties laden...

Partners & Links

Headliner.nlGameQuarter PodcastGamebar PodcastDiscord Server

Ontwikkeld door

Creative Crowd logoCreative Crowd
Privacyverklaring•Gebruiksvoorwaarden

© 2026 GameQuarter.be. Alle rechten voorbehouden.

De besturing

Dit klinkt allemaal heel mooi en dat is het ook. Hoewel voor mijn gevoel de controller aan de grote kant is, ligt hij lekker in de hand. Ik vond het wel wat prettiger om hem op tafel te leggen als het vliegtuig opgestegen was, want dan heb je de rudder niet meer nodig. De joystick waarmee je het vliegtuig bestuurt reageert wel heel erg gevoelig, dus bij het configureren is dat wel iets waar je rekening mee moet houden. Het is ook wel weer leuk, want voor je het weet maak je met een Boeing 737 een corkscrew en dat kunnen passagiers over het algemeen genomen niet waarderen (of juist wel).

Echo Aviation Controller

Er is echter wel een probleem met deze controller. De configuratie van de controller is een absolute nachtmerrie. Dit komt door een aantal redenen, maar de meest voorname is dat Microsoft Flight Simulator vreselijk is om te configureren. Je hebt veel te veel opties en het voelt bijna willekeurig aan waar iets te vinden is.

Nu heeft Honeycomb daar iets op gevonden. Ze hebben voor de diverse soorten vliegtuigen profielen gemaakt die je kunt importeren in de game, zodat je niets hoeft te doen. Het probleem is echter dat bij veel installaties deze niet werken. Waar dit precies door komt, is niet bekend, maar bij mij werkte het in ieder geval niet. En dan zul je ieder knopje zelf moeten configureren.

Voor mijn hotas kan ik handleidingen vinden, die aangegeven hoe je hem het beste in kon stellen in Microsoft Flight Simulator, maar dit is er niet voor de Echo Aviation Controller. Uiteindelijk ben ik ongeveer drie uur zelf bezig geweest om alles zo goed mogelijk te configureren en alles goed werkende te krijgen. Daarna kwam ik erachter dat ik die hele procedure opnieuw moest voor de besturing met de helikopter.

Als hij eenmaal is geconfigureerd, is het een geweldige controller voor Flight Simulator. Echt alles wat je direct nodig hebt zit erop. Je kunt een vliegtuig besturen, je kunt om je heen kijken en snel switchen van external- naar internal view en dan zie je hoe geweldig zo’n controller werkt.

Wat ik mij echter wel een beetje afvraag, is voor wie deze controller precies is gemaakt. Hij is overduidelijk voor mensen die fanatiek Flight Simulator spelen. Er zijn echter voor die prijs best wel wat goede geavanceerdere controllers beschikbaar, zoals een specifieke throttle of een apart vliegtuig stuur.

Ook mensen die bijvoorbeeld Flight Simulator op de console willen spelen, zullen niet veel aan deze controller hebben, want hij wordt alleen maar ondersteund op de PC en Mac OS. Uiteindelijk is er een realistische optie en dat is dat het voor mensen is die op reis gaan en graag een flight simulator tijdens de reis willen spelen. Ik vind deze gedachte erg leuk, want dit is dan een ideale set om dit te doen terwijl je in het vliegtuig zit.

Ik moet hier wel over kwijt dat, ondanks dat ik een hotas heb, deze controller wel wat vollediger is. Dit komt omdat een hotas wat algemener inzetbaar is. Zo zijn space flight games ook heel goed te spelen met een hotas en is deze daar ook meer voor bedoeld. Voor Flight Simulator 2024, één van mijn favoriete simulators, is deze controller uitermate goed geschikt en is eigenlijk alleen maar nog meer gespecialiseerde hardware nog meer geschikt. Voor mij heeft deze controller dus wel degelijk een functie.

Conclusie:

Op het eerste gezicht is de ECHO Aviation Controller een geweldig device voor fans van de betere moderne Flight Simulators. De besturing werkt naar behoren, hoewel het lang niet zo immersief is als bijvoorbeeld de losse Throttle of bijvoorbeeld een Hotas. Daarbij komt ook kijken dat het configureren van deze controller een nachtmerrie is, met name doordat de fabrikant niet een instructie heeft toegevoegd hoe je dit het beste kunt doen.

Review Score
80/100

Delen

Laatste artikelen

Summer Game Fest Cover
Artikel1 uur geleden

Vraag aan de redactie: wat hopen jullie te zien bij de komende Summer Game Fest?

door Peter Beckers

Vampire Crawlers
Nieuws2 uur geleden

De ontwikkelaar van Vampire Survivors komt binnenkort met een nieuwe game

door Peter Beckers

Assassin's Creed Revelations
Nieuws16 uur geleden

De opnames van de Assassin's Creed-serie zijn begonnen

door Mario Heurter

Capcom Cover
NieuwsGisteren

CEO Capcom denkt dat de PC het grootste platform wordt in de toekomst

door Peter Beckers

The Legend of Zelda: Twilight Princess PC Port
NieuwsGisteren

Zelda fans kunnen binnenkort één van de beste Zelda games spelen op PC

door David Dejaeghere

Bekijk alle artikelen →