Er zijn wel eens spellen waarbij je denkt: ‘’Laat een eventueel vervolg maar zitten’’. Er zijn echter ook spellen waarbij je direct na het uitspelen denkt: ‘’Wanneer komt de volgende?’’. Bij sportgames past deze vraag niet, aangezien voor elke serie, van NHL tot NBA, elk jaar een nieuw deel uitkomt, ook al was het vorige zo slecht. Zo is het ook bij Pro Evolution Soccer en FIFA. Waarom slaan ze niet een jaar over om vervolgens een nieuw deel met de meest indrukwekkende features te introduceren?
Dat heeft hoogstwaarschijnlijk met het geld te maken. Een game, en dan vooral een voetbalgame, levert geheid veel geld op. Bij Electronic Arts en Konami weten ze dat als geen ander, waardoor er elk jaar weer twee nieuwe voetbalgames in de schappen verschijnen. Vervolgens krijg je vlak na de release, zoals elk jaar, de hele discussie over welk van de twee het beste is. Een paar dagen geleden heb je kunnen lezen wat FIFA er dit jaar van bakt, maar deze review gaat over Pro Evolution Soccer 2011.
Pro Evolution Soccer 2011 is een voetbalgame die de overgestapte fans terug moet halen. De game bevat enkele indrukwekkende vernieuwingen. De grootste vernieuwing dit jaar is de Master League online. De naam legt zich zelf al uit. Je speelt niet tegen de computer, maar tegen menselijke tegenstanders op het online netwerk. Daarnaast worden de marktwaardes aangepast door het principe van vraag en aanbod. Wil iedereen Messi? Dan zul je de hoofdprijs moeten betalen. Heeft iedereen opeens een hekel aan Villa? Dan zul je hem voor een appel en een ei kunnen contracteren. De mode komt erg solide over en er is goed over nagedacht. Het is algemeen bekend dat PES al jaren problemen heeft met het beschikbaar stellen van stabiele servers. Ook dit jaar gaan niet alle wedstrijden zo soepel als bij de concurrent, maar er is wel degelijk verbetering te merken. Het was dan ook gewaagd van Konami om de immens populaire Master League een optie tot online te geven. Een dikke pluim voor Konami om dit toch te doen, ondanks de onzekerheden. Er is namelijk een goede mode uit gekomen.
Voor de mensen die niets hebben met online gaming of geen internet hebben op hun console, is er natuurlijk ook nog genoeg te doen. Zo is de Master League ook nog gewoon offline te spelen en is er de mode Word een Legende. Deze mode werd in PES 2009 geïntroduceerd en viel direct goed in de smaak vanwege het realisme dat de mode uitstraalt. Deze mode werd al iets beter in PES 2010 en is nu nog beter uitgewerkt. Zo staan de gesprekken tussen jou, de coach en de aanvoerder als een huis, alhoewel er geen geluid inbegrepen is. Met de zaakwaarnemers die je kunt aantrekken en de specialisatie in technieken heb je meer te doen dan enkel wedstrijden spelen.
Naast de twee smaakmakende modi zijn er ook de competities van de UEFA. Ook deze zien er beter uit dan voorheen. In de vorige PES was het introfilmpje van de Champions League er al, maar de kwaliteit van het filmpje was zo matig dat het leek alsof het van een tv was opgenomen. Nu is dit filmpje in HD te bewonderen en is de competitie uitgebreid met de UEFA League en de Super Cup. De sfeer die deze modi met zich meebrengen heeft wel iets extra’s. Daarnaast is het natuurlijk leuk om met een team in de Master League, wat je zelf opbouwt, uiteindelijk ook echt in de Champions League te verschijnen. Ondanks het gebrek aan licenties, waar Pro Evolution Soccer vaak op wordt afgekraakt, is deze mode een grote pleister op de wonden. Het ontbreken van de licenties van onder andere de Premier League en Bundesliga is een groot gemis, maar zijn makkelijk op te lossen via het downloaden van een option file, alhoewel dit helaas niet mogelijk is voor de Xbox 360 versie. Die zullen zelf aan de slag moeten gaan in de beroemde edit mode.
Op audiovisueel gebied kunnen we alleen maar ons petje afnemen voor de mannen van Konami. Het plaatje is namelijk, op enkel framedrops na, een lust voor de ogen en de oren. Vooral de gezichten van de spelers zijn in PES 2011 zo gedetailleerd, dat de mannen bij FIFA daar nog wat van kunnen leren. Daar waar PES altijd werd afgedaan als een goede game met matige graphics, daar slaat PES nu hard terug door met een beter audiovisueel plaatje te komen dan de concurrent. Wel is het zo dat het commentaar van PES nog altijd om te huilen. Gelukkig kun je Jon Champion en zijn maat de mond snoeren, maar dit neemt toch wel een beetje de sfeer weg.
Maar waar het bij een voetbalgame echt om gaat, is de gameplay. Speelt het lekker? Kan in doen wat ik in gedachte heb? Daar kun je lang over discussiëren, maar het is duidelijk dat de AI niet optimaal functioneert. De spelers komen vaak genoeg over als een stelletje dwazen die geen idee hebben waar ze mee bezig zijn. Zo stonden er in een counteraanval drie spelers op één vierkante meter en stopt de vleugelspits met rennen zodra de back in de buurt komt. Ook bij de mode Word een Legende komt dit duidelijk naar voren. Zo zie je je ploeggenoten kansrijke ballen zomaar over de zijlijn lopen en denken ze dat ze door een tegenstander heen kunnen rennen. Al deze dingen zorgen voor een frustratie die zijn weerga niet kent.
Toch kan ik niet met 100% zekerheid zeggen dat de AI niet in orde is. De mogelijkheid om je eigen strategie te creëren kent namelijk geen grenzen, waardoor je door de poppetjes op de juiste plaats te zetten wellicht wel een werkend team tevoorschijn weet te toveren. Maar voor velen is deze taak niet weggelegd. Voor een simpel potje voetbal lijkt de AI tekort te schieten, wat simpelweg frustreert.
Wat dan weer vreemd is, is dat jij in balbezit wel het gevoel hebt dat de game lekker speelt. Het nieuwe passing-systeem is namelijk hemels en ook de nieuwe manier van trucjes doen spreekt menig gamer aan. Het probleem ligt dus niet echt bij de gameplay, maar bij de teamgenoten die niet weten waar ze mee bezig zijn. Dit zorgt ervoor dat Pro Evolution Soccer 2011 niet de boeken in gaat als een game met een slechte gameplay, maar als een game
met een slechte AI.
Conclusie
Pro Evolution Soccer 2011 is zeker geen slechte game. Op audiovisueel gebied is de game superieur voor een voetbalgame en ook de gameplay mag er wezen. Toch blijft voetbal een teamsport en als je teamgenoten niet willen meewerken, dan wordt het een lastig verhaal. De AI gooit dan ook veel roet in het eten. De toevoeging van de Master League online blijkt geen slechte keuze te zijn, evenals de nieuwe toevoegingen voor Word een Legende. De tactische mogelijkheden zijn ongekend, maar niet voor iedereen weggelegd. Dit alles maakt Pro Evolution Soccer 2011 een spel dat het net niet is.