Insomniac Games is niet de meest geslaagde ontwikkelaar op de huidige generatie consoles. Met Resistance: Fall of Man als launchgame hoopte de ontwikkelaar een serieuze first-person shooter voor de PlayStation 3 te ontwikkelen. Het wilde aantonen ook serieuzere games te kunnen maken naast het luchtige Ratchet & Clank. Resistance werd echter nooit het succes waar de studio op hoopte. Ratchet & Clank deed het echter wel naar behoren. De eerste game, genaamd Tools of Destruction, was meteen een hit. De ontwikkelaar kon dus nog altijd terugvallen op deze serie.
Insomniac leek echter niet alleen succes te willen behalen met de succesvolle formule, dus besloot het spin-offs te maken van de franchise. All 4 One en Q-force tot gevolg. Deze games werden echter lang niet zo enthousiast ontvangen als de games waarin de lijn die op de PlayStation 2 al werd ingezet wordt doorgetrokken. Niet voor niets zijn Tools of Destruction, Quest for Booty en A Crack in Time dan ook de meeste succesvolle delen op de PlayStation 3. Na wederom de aandacht proberen te verleggen met Fuse (wat hopeloos mislukte), wil Insomniac Games Ratchet & Clank een waardig afscheid gunnen op de PlayStation 3. Ratchet & Clank: Nexus moest daarvoor gaan zorgen.
Ratchet & Clank: Nexus vertelt het verhaal van Vendra en Neftin Prog, die samen hun volk naar de huidige dimensie willen halen. Iets wat Ratchet bekend voorkomt, aangezien hij eerder al eens zijn ras, de Lombax, naar deze dimensie wilde halen. Vendra Prog is gevangen genomen en Ratchet & Clank escorteren de dame naar haar cel via een ruimteschip. Dit ruimteschip wordt echter abrupt aangevallen door Neftin Prog, waarna beiden ontsnappen. Vervolgens is het de taak aan Ratchet & Clank om de boel te redden (again).
Ratchet & Clank: Nexus staat er om bekend dat het geen ellenlange speelduur heeft. Dit heeft Sony en Insomniac Games dan ook doen besluiten om de game tegen een lager bedrag aan te bieden. Een uitstekende compromis, iets waar beide bedrijven wel vaker aan hebben gedaan. Dit heeft er echter wel voor gezorgd dat het verhaal ietwat vluchtig en chaotisch wordt verteld. Je denkt dat je met een tamelijk diepgaand verhaal te maken krijgt, maar voordat je het weet rollen de credits al over je scherm. Het is zonde om te zien dat zo’n geweldige franchise zo’n haastig einde heeft gekregen. Wat betreft het verhaal had de serie dan ook een meer episch einde verdiend.
Het verhaal mag echter de pret niet drukken. De ontwikkelaar is er weer in geslaagd enkele hilarische en originele wapens te introduceren en tegelijkertijd de klassiekers te behouden. Zo beschik je over een wapen dat vijanden in sneeuwpoppen verandert, terwijl er een kerstmuziekje op de achtergrond speelt. Ook kun je een Nightmare Box naar vijanden toegooien, waardoor je hen de stuipen op het lijf jaagt. Enkele absolute klassiekers, zoals Mr. Zurkon, zijn ook weer van de partij. Dit keer neemt hij echter zijn hele familie mee. Je wapens zijn te verbeteren door Raritarium te verzamelen. Hiermee kun je elk wapen individueel upgraden. Daarnaast kun je zoals altijd je armor verbeteren, maar het betreft hier wel kant-en-klare outfits.
Naast de nieuwe wapens beschikt Ratchet & Clank: Nexus nagenoeg over niets nieuws. Gadgets zoals de Slingshot doen weer hun intreden en je kunt in sommige levels gebruik maken van een jetpack. Daarnaast kun je via magnetische stromen je door een level verplaatsen, iets wat een interessante toevoeging is, maar niet meer dan dat. Wel zijn de puzzels die je met Clank doorloopt goed gevonden. In deze puzzels kun je de zwaartekracht manipuleren, waardoor je objecten kan verplaatsen naar eigen inzicht. Zo kun je langs obstakels komen en de puzzel tot een goed einde brengen.
Wie grafisch gezien nog een klap op de vuurpijl verwacht komt met Nexus bedrogen uit. De game is gewoon identiek aan de vorige delen, daar het op dezelfde engine draait. Audiovisueel gezien mag je dus hetzelfde niveau verwachten dat je van de franchise gewend bent. De audio in de game is natuurlijk altijd al een pluspuntje geweest, als je je focust op de voice-acting en daarbij de tekst. De humor in deze game is wederom een pluspunt, wat niet alleen in tekst, maar ook in wapens tot uiting komt.
Conclusie
Ratchet & Clank: Nexus is een prima game met een uitstekende prijs-kwaliteitsverhouding. Na enkele minder geslaagde spin-offs en andere projecten weet Insomniac Games de schroom van zich af te gooien. Doordat de game kort is, komt het wat gehaast over en dit is meer dan zonde. Het betreft hier namelijk de afsluiter voor de Future-saga en dat had grootser aangepakt mogen worden. Dit heeft de franchise na al die jaren namelijk meer dan verdiend.