Augmented Reality Gaming. Nog niet lang geleden was het in de mond van vele ontwikkelaars de toekomst van (met name handheld-)gaming. De vloed lijkt echter plaats gemaakt te hebben voor de eb, en die laat weinig achter. Gezichtenjacht, AR-Games, Cliff Diving, Table Football, Fireworks en Frobisher Says. Dit zijn tot nu toe de enige noemenswaardige AR-games die ik me kan bedenken, en geen van hen is een retailgame. Temco Koei en Nintendo durven nu de stap te zetten, en brengen ons Spirit Camera: The Cursed Memoir, een horror-game die vrijwel volledig op AR-leunt.
Spirit Camera: The Cursed Memoir is een spin-off van de bekende Project Zero/Fatal Frame franchise. In deze reeks moeten spelers met de zogenaamde Camera Obscura foto’s maken van paranormale activiteiten om ze een halt toe te roepen. Door de camera op de geest te richten begint een balk te lopen die meer schade oplevert naarmate er meer lichtjes verschijnen. Af en toe knippert een speciaal lichtje dat, wanneer je dan een foto maakt, je een fatal frame oplevert met enorme schade.
In Spirit Camera ben jij de trotse bezitter van de Camera Obscura, die op wonderlijke wijze de vorm van een 3DS heeft aangenomen. Het wordt nog vreemder wanneer je een mysterieus pakketje ontvangt waarin een paars dagboek vol schijnbaar willekeurige plaatjes zit. Maar al snel blijkt het meer dan dat te zijn. Je wordt geteisterd door nachtmerries, en in deze nachtmerries ben je in een ouderwets Japans huis, en je bent er niet alleen. Het boekje blijkt het beruchte Purple Diary te zijn, een vervloekt object waar vele mensen door verdwenen zijn.
De game wordt in werkelijkheid geleverd met de Purple Diary. In dit zestien pagina dikke boekje staan plaatjes waarin onzichtbare AR-markers staan verwerkt. Dit betekent dat speciale software (in dit geval Spirit Camera) reageert wanneer een Camera op de markers gericht wordt.
Op deze manier zal Spirit Camera de gruwels van de Purple Diary in je eigen omgeving plaatsen, wat het horror effect zou moeten versterken, als het fatsoenlijk zou werken. Om de AR-markers goed te kunnen lezen moet de 3DS heel precies in een bepaalde positie gehouden worden, iets wat uitermate frustrerend blijkt te zijn, helemaal wanneer je vanwege de gyroscoop ook nog dient te bewegen hierbij. Bovendien moet, om de AR-markers te lezen, de 3DS en de Purple Diary in een goed verlichte ruimte zijn, en licht en horror zijn niet bepaald een goede mix. Spirit Camera is dan ook op geen enkele manier serieus onder de noemer ‘’horror’’ te plaatsen.
Wanneer je in een kleine drie tot vier uur klaar bent met de Purple Diary kun je nog in andere modi voor highscores gaan, maar dit blijft nog minder lang leuk. Het zal dan ook niet lang duren voor het mysterieuze pakketje ‘’return to sender’’ gaat.
Conclusie
Spirit Camera: The Cursed Memoir is de eerste game die echt laat zien wat er echt mogelijk is met Augmented Reality, maar nog meer wat de beperkingen ervan zijn. De AR-markers in het boekje reageren goed, maar om ze gesynchroniseerd te krijgen is een hels karwei. Tel daarbij de ‘’scary movie horror’’ bij op en een gemiddelde spelduur van The Dark Knight Rises (inclusief pauze), en Spirit Camera krijgt de twijfelachtige eer om met de ‘’Drol van de maand-award’’ naar huis te gaan.