The Darkest Files speelt zich af in Frankfurt. Elf jaar eerder liet het regime van de NSDAP Duitsland achter als een enorme ruïne en in tien jaar tijd heeft het westen van Duitsland weer iets op weten te bouwen.
Toch zullen veel Duitsers nog een lange tijd opgescheept zitten met een enorm schuldgevoel over wat er is gebeurd in de Tweede Wereldoorlog en is onderzoek naar de misdadigers van die tijd onvermijdelijk en ongewenst tegelijk. Aanklager Fritz Bauer neemt het initiatief, bouwt een team en gaat onderzoeken welke misdaden er zijn gepleegd.
Ester Katz en haar eerste onderzoek
In de game speel je Ester Katz. De jongste officier van justitie in Duitsland van dat moment, die onder Fritz Bauer de opdracht krijgt om onderzoek te doen. Als vrouw heeft dit echter wel wat uitdagingen. De meeste misdadigers zijn mannen en dit is in een tijd dat de vrouw nog werd gezien als een soort verlengstuk van het aanrecht.
Het team van Fritz Bauer heeft echt bestaan en zijn aanklagers waren allemaal mannen. Het is misschien een klein beetje een verzuurde mening en dat je als vrouwelijk personage speelt is niet echt een probleem. Wat voor mij wel een beetje ongeloofwaardig overkwam, was dat de gesprekken die deze vrouw had met mannen wel heel modern aanvoelden voor een game die zich afspeelt in de jaren ‘50. Dit is echter een klein detail waar ik mij tijdens enkele gesprekken een beetje aan ergerde en het kwam gelukkig niet al te vaak voor.

De game weet redelijk goed uit te leggen wat de positie van Ester is. Zoals bijna iedereen heeft ze familie en vrienden verloren in de oorlog. Ook zie je meteen aan de reacties hoe haar leidinggevende over haar denkt, die openlijk twijfelt aan haar kwaliteiten. Kennelijk meer omdat ze vrouw is dan dat ze goed of slecht werk levert.
De game weet ook met kranten goed uit te beelden hoe er wordt gekeken naar Fritz Bauer in 1957. Hij wordt gezien als een man die de vooruitgang van Duitsland eens even flink gaat dwarsbomen door een hoop oude koeien uit de sloot te halen.
Het eerste onderzoek is niet echt een zaak die je zou verwachten. Het gaat om een man die door een groep nazi's is vermoord, omdat hij een Nazivlag van een vlaggenmast heeft verwijderd. De rechercheur heeft toen echter de moordenaars laten gaan, omdat zij handelden aan de hand van de regels die werden gesteld tijdens de Tweede Wereldoorlog en daarmee was de handeling legaal.
Een heuse detective
In de game behandel je twee zaken en beide zaken zijn bijzonder klein. In beide gevallen gaat het om de dood van één persoon. Beide vraagstukken bevatten in grote lijnen dezelfde structuur.
Je bent een aanklager en dat betekent dat je goed ingelezen moet zijn in de materie. Je krijgt wat dossiers en er wordt van je verwacht dat je die goed kent, wat ik persoonlijk erg fijn vind, want zo werkt dat in die wereld.
Daarna nodig je iedere dag een nieuwe getuige in de zaak uit. Je ondervraagt ze over wat er gebeurde rond het moment dat de misdaad werd gepleegd. Als dit vijf personen zijn, dan zijn er vijf verschillende verhalen.
Hier blinkt de game uit op een manier waar zelfs de klassieker L.A. Noire, toch wel denk ik de grootste game in dit genre, een voorbeeld aan kan nemen. Iedere keer dat je een getuige spreekt, transformeer je naar het plaats delict, waar je vanuit het perspectief van de ondervraagde ziet wat er gebeurd.








Reacties (0)
Deel je mening over dit artikel met andere GameQuarter-lezers
Plaats een reactie