De PlayStation Vita begint een waar festijn te worden voor ‘gratis’ games. Een jaar geleden waren we zo blij met Cliff Diving, Treasures Of Montezuma Blitz, Fireworks, Frobisher Says en Table Football. Ondertussen hebben Jetpack Joyride, Deathmatch Village, Treasure Park, Wake-Up Club onder andere de rangen van de free-to-play’s vervoegd. Ook BreakQuest: Extra Evolution is een titel die je tegen optionele betalingen kunt spelen en dus nam GameQuarter een kijkje om te zien of dat dit aan te raden is.
BreakQuest: Extra Evolution valt eigenlijk in drie woorden samen te vatten: BreakOut op LSD. Nog altijd kaats je balletjes middels een paddel tegen blokjes aan om ze te breken. Eens je bal vaak zat contact heeft gemaakt met een blokje wordt deze vernietigd en zo speel je langzaam een veld leeg.
Maar er is een hoop veranderd sinds BreakOut in de arcadehallen. Games als Magic Ball voegden gevormde paddels, power-ups en levende, vijandelijke blokken toe, zaken die ook allen hun weg hebben gevonden naar BreakQuest. Je paddel staat standaard bol, maar kan onder invloed van power-ups groter of kleiner worden en daarbij allerlei vreemde vormen aannemen. Bovendien kan het worden uitgerust met een raketwerper, machinegeweer en ander wapentuig om je balletje te ondersteunen. Hetgeen waarmee BreakQuest zich onderscheidt van zijn genregenoten, is de uitstraling en opbouw van de levels.
De levels hebben elk hun eigen thema en bijpassende gimmick. Wanneer je een ijstheme hebt, zullen er sneeuwvlokken in beeld verschijnen die je bal uit koers brengen. Hetzelfde geldt voor een boslevel, waar je plantjes vanuit de wortels moest kortwieken en de latere levels die nog het meeste doen denken aan een LSD- of paddotrip. Het zorgt er op een simpele manier voor dat de oeroude game die je eigenlijk aan het spelen bent toch elk level weer weet te verrassen, al wordt het hierdoor soms ook bijzonder hectisch op je scherm, waardoor een dood soms een tikkeltje oneerlijk voelt.
Wat echt oneerlijk voelt zijn de helse bossfights. In deze levels, waarin de blokjes een groot levend wezen hebben gevormd, moet je behalve op je bal, ook op aanvallen van de baas letten die je regelmatig bestookt met allerlei verlammend en/of vertragende projectielen. “Een kwestie van ontwijken,” hoor ik jullie denken. Maar kun je dat nog doen als dat betekent dat je bal en dus een leven er dan aan gaan? Nee!
Bossfights kostten mij binnen de kortste keren handenvol levens, met als gevolg dat de 33 ballen die ik aan het begin van de game kreeg zo op waren. En wanneer de ballen op zijn steekt plotsklaps het free-to-play karakter van de game zijn kop op. Waar je geld voor neer kunt tellen? Extra ballen dus!
De ballen komen in verschillende pakketten en prijzen, waarbij je relatief meer ballen krijgt als de prijs oploopt. Je kunt er zelfs voor kiezen om voor € 7,- een oneindig aantal ballen aan te schaffen, waardoor je in principe alsnog de game gekocht hebt. Of je zoveel wilt besteden, of dat je het met minder ballen kan, dat zal afhangen van je eigen kunnen.
Conclusie
BreakQuest: Extra Evolution is een game zoals we deze al kennen uit de gamesteentijd, waar we met de Baksteen NES en Dakpan SNES huisjes bouwden. Dat de formule door de jaren heen nauwelijks is aangepast laat zien dat hij nog altijd zijn mannetje staat, waardoor het zonde, maar niet verwonderlijk is dat hier niet aan is gesleuteld. Maar goed ook! Want die originele bossfights bevielen niet zo goed.