Tussen al het gitaar- en drumgeweld verscheen er vorig jaar een spel waarbij muziekliefhebbers in de huid konden kruipen van een felbegeerde DJ. De naam luidde ‘DJ Hero’, onderdeel van de inmiddels alom geprezen Hero-serie. De game kon op goede kritieken rekenen, ook van GameQuarter. Pluspunten als de robuuste draaitafel, de goede tracklist en het innovatieve concept passeerden de revue: DJ Hero was geboren. Nu is daar een jaar na dato het vervolg waar – zoals het een sequel betaamt – het één en ander aan gesleuteld is.
Het eerste wat opvalt als je de boel opstart is het verbeterde menu. Waar het origineel met belachelijk grote plaatjes en een onduidelijk lettertype werkte, kiest ontwikkelaar FreeStyleGames nu voor een wat makkelijkere presentatie. Afijn, toen we eenmaal alles ontdekt hadden viel ons onmiddellijk de Empire-modus op. De naam Empire klinkt groots, maar dat is het alles behalve. Oorspronkelijk zou het moeten staan voor een grootse DJ-carrière, maar het is niets minder dan een stel clubs afgaan om daar wat liedjes af te spelen. Geen verhaallijn, geen mogelijkheid om een eigen DJ aan te maken. Niets. Noppes. Nada.
Ter compensatie voor dit gemis is er de mogelijkheid om met enkele bekende DJ’s, onder wie David Guetta en DJ Tiësto, te spelen. Daarvoor moet je de desbetreffende discjockey verslaan in een Checkpoint-duel, waarbij je omstebeurt een gedeelte van een nummer zo goed mogelijk moet remixen. De DJ die de meeste secties beter heeft gespeeld dan de ander wint automatisch de wedstrijd. Deze spelmodus is tevens in de multiplayer beschikbaar, evenals andere rondes als Accumulator en Party Play.
De eerstgenoemde modus is gelijk de leukste modus van DJ Hero 2, aangezien je hier alleen tactisch je wedstrijden kunt winnen. Zo moet je tijdens het spelen de keuze maken om je streak te banken – en dus je punten te innen – of om ze vast te houden om zo nog meer punten te scoren, met het risico dat je met een klein foutje alles verliest. Je moet dus een overweging maken om door te gaan om de lat hoger te leggen of om op safe te spelen. Dit levert uit eigen ervaring vaak erg spannende potjes. Party Play is alles behalve spannend, maar dat hoeft ook niet daar de modus vooral bedoeld is voor feestjes. Met Party Play kun je namelijk een eigen afspeellijst maken die je vervolgens kunt afspelen. Mocht iemand zin krijgen om de DJ uit te hangen of om te gaan zingen, dan kun je in nog geen seconde in het nummer springen.
Het zingen in DJ Hero 2 is in de plaats gekomen voor de gitaar. Het origineel kwam door die toevoeging in zwaar weer terecht en daarom besloot FreeStyleGames om het instrument in zijn geheel te schrappen. Nu kunnen we dus heerlijk meebrullen op Lady Gaga, maar of we daar vrolijk van worden is een ander verhaal. In tegenstelling tot Singstar of Lips zing je hier namelijk twee nummers door elkaar die ook nog eens geremixt zijn. Het is daardoor totaal niet leuk om zanger te zijn in DJ Hero 2, of je moet de zogeheten ‘mash-up’ uit je duim kunnen zuigen.
Daarnaast kun je de mash-ups in dit tweede deel zódanig naar je hand trekken dat het volgen van de tekst zo goed als onmogelijk wordt. Zo heb je tijdens het spelen volledig de controle over bepaalde samples. Het origineel liet dit enigszins na, want de enige mogelijkheid die je had was af en toe ruimteeffecten er in knallen. In deel twee is dit veranderd in de zin van dat de samples nu ook daadwerkelijk bij het nummer passen. Een perfect voorbeeld hiervan is dat je ‘I’m a rude boy’ in ‘I’m rude boy boy boy’ kunt veranderen, afhankelijk van hoe vaak je op de rode knop drukt. Verder heb je een handjevol nieuwe Freestyle-moves gekregen die je het DJ-gevoel flink versterken. Wat dacht je bijvoorbeeld van de crossfader, waarmee je zelf kunt bepalen welke van de twee mixes je uit de boxen knalt. Spelers maken hierdoor – of het nu goed of slecht klinkt - hun eigen, unieke mash-up. Ook is het scratchen van een verbetering voorzien; zo let de game goed op je bewegingen waardoor je wederom vrij unieke scratch-geluiden laat horen. Geen nummer is dus meer hetzelfde in DJ Hero 2.
Dat dit goed is wordt nog even benadrukt door de fantastische nummers die het spel te bieden heeft. Op werkelijk alle fronten heeft deze soundtrack een mijlenverre voorsprong op die van deel één. Een grote verbetering die FreeStyleGames heeft ingevoerd is de keuze om enkel recente nummers met elkaar te mixen, in plaats van jaren ’80-liedjes met nummers van nu. Bekende nummers van artiesten Eminem, David Guetta, Lady Gaga en Lil Wayne worden op fantastische wijze geremixed met het betere werk van The Prodigy, DJ Tiësto en zelfs Metallica. Hopelijk zet de ontwikkelaar deze lijn door met toekomstige DLC, al is het wel te hopen dat de prijzen van de pakketten binnen één dezer maanden gaan dalen, want drie euro voor één nummer is gewoon buitenproportioneel duur.
br>Conclusie
Zoals het een opvolger betaamt is DJ Hero 2 op werkelijk alle fronten beter geworden dan het origineel. Toegegeven, we hadden meer verwacht van de Empire-modus en de prijzen van de DLC-pakketten zijn nog steeds buitenproportioneel duur, maar als dit enige vormen van kritiek zijn zegt dit natuurlijk genoeg over de kwaliteit van deze titel. Creativiteit wordt beloond en dat is precies waar we na al die Guitar Hero-jaren naar op zoek waren.