Toen Rock Band in 2008 de schappen bereikte, barstte de strijd tussen Neversoft en Harmonix los. Rock Band kwam met een vernieuwende setting door meerdere instrumenten compatible te maken. Iets wat Neversoft en Activision aan het einde van het jaar ook deden met Guitar Hero: World Tour. Nu komt Harmonix met het vervolg op Rock Band. Verrassend genoeg met de naam Rock Band 2.
De Guitar Hero-reeks heeft wel bewezen dat de gamewereld muziekspelletjes wel te pruimen vindt. Logische keuze dus dat Harmonix en MTV Games besloten ook muziekgames te gaan uitbrengen. Met Rock Band bewees Harmonix dat ze het recept van Guitar Hero begrijpen en willen verbeteren. Na een succesvol eerste deel is nu dus Rock Band 2 aan de beurt met een zeer uitgebreide tracklist.
Hierdoor heeft Rock Band 2 dus eigenlijk al een streepje voor op de concurrent. Waar Guitar Hero: World Tour ons zo’n negentig nummers te bieden heeft, gaat Rock Band 2 daar ruim overheen met meer dan honderd nummers. Tracklists zijn de sleutel tot een goede muziekgame. Echter, het is moeilijk om iedereen tevreden te houden. Je hebt natuurlijk mensen die een voorkeur hebben voor het metal-genre, terwijl andere mensen liever popliedjes spelen. Rock Band 2 heeft geprobeerd om dit zoveel mogelijk af te wisselen. Met nummers als Pinball Wizard, Give it away en Painkiller heb je genoeg afwisseling. Je ziet nog wel duidelijk dat de ‘harde’ muziek overheerst, maar dat is aan de ene kant wel logisch aangezien het spelletje Rock Band heet.
Het grootste belang van een muziekgame zijn uiteraard de instrumenten en de manier waarop ze te bespelen zijn. De gitaar van Rock Band kent speciale knoppen voor de solo’s, wat gitaar solo’s weer net een stukje specialer maken. De drums van Rock Band 2 zijn echter wat minder uitgebreid. Er zijn slechts vier kleuren om mee te variëren. Een pluspunt van Rock Band 2 is echter wel dat de drummer van vrij veel solo’s geniet. Verder zijn er momenten in een nummer waar je tijdelijk freestyle mag drummen voor extra punten. Zorg dan echter wel dat je de laatste noot correct raakt, anders was je hele inspanning voor niets.
Grafische aspecten van muziekgames zijn nooit echt van groot belang geweest. Mensen willen rocken en willen dat de noten goed zichtbaar zijn op het scherm. De rest is bijzaak. Toch is te zien dat Rock Band 2 de concurrent voorbijgaat op het gebied van graphics. Nee, geen verbazingwekkend grote stappen, maar wel zichtbaar. De character-models zien er net wat beter uit dan bij Guitar Hero. Verder is het opmerkelijk te noemen dat het geluid van Rock Band 2 van betere kwaliteit is dan dat van Guitar Hero: World Tour. De snerpende gitaren en drums komen net wat beter en helderder uit de televisie of stereoset. Vreemd, aangezien je bij een muziekgame toch wel verwacht dat het geluid de voorkeur geniet en dus optimaal is.
Rock Band 2 kent genoeg modi om je even zoet te houden. De freestyle-mode voor de drums is bijvoorbeeld nieuw. Zet een nummer op via je console en drum er op los. Je hebt een paar drumstellen tot je beschikking. Verder heb je uiteraard de zeer uitgebreide Band World Tour, waarin je met een paar vrienden los kunt gaan op een tournee. Met vele extra’s in de tour kun je wel stellen dat Rock Band 2 even laat zien hoe je een echte World Tour mode moet maken. Huur personeel in, werf fans en nog veel meer. Nee, op de Band World Tour van Rock Band 2 heb ik niets aan te merken, iets waar de concurrent nog van kan leren zelfs. Heb je echter geen vrienden om mee te spelen, dan wordt het al een stuk lastiger.
Want de online functies van Rock Band 2 lopen alles behalve gesmeerd. Het was namelijk verdomd lastig om een maatje te vinden om een tour mee te starten, onmogelijk zelfs. Het is erg jammer dat Rock Band 2 hier net als zijn concurrent erg tekort schiet, aangezien muziek maken met meerdere mensen toch echt een stuk leuker is dan alleen. In de offline multiplayer schiet Rock Band 2 dan weer weinig tekort. Battlen tegen elkaar is helaas niet mogelijk, maar de bekende modi van Rock Band zijn wel weer van de partij.
Conclusie
Je kunt wel stellen dat Harmonix er in geslaagd is een waardig vervolg te maken op Rock Band. De Band World Tour is enorm goed gelukt en de tracklist is zeer uitgebreid. Verder blijft het fijn om te weten dat Rock Band 2 zo’n goed geluid heeft. Het is alleen jammer dat de online-modi nog steeds niet goed werken. Iets om aan te werken voor de volgende Rock Band dus.